دانلود اپلیکیشن صرافی رویال برای گرفتن ارز مسافرتی در کمترین زمان کلیک کنید.

نئو بانک چیست و آیا ما تو ایران هم نئو بانک داریم ؟

تعریف نئو بانک - قیمت ارز لیر ترکیه صرافی رویال

وقتی اسم بانک می آید یاد یک مکان فیزیکی شلوغ می افتید؟ فضایی که حوصله تان سر رفته و منتظر نشسته اید تا نوبت شما بشود؟ در این صورت خوب است بدانید که نئو بانک تعریف سیستم بانکی را تغییر داده است. سال ۲۰۱۶ بود که برای اولین بار اصطلاح نئو بانک ها را شنیدیم. اما نئو بانک چیست؟

نئو بانک چیست؟

فیلم نئو بانک چیست؟

Youtube channel @The borod

خدمات دیجیتالی همیشه باعث می شود کارهایمان راحت تر انجام شود. با شیوع ویرس کرونا این نیاز بیش از پیش احساس شد. نئو بانک ها به شما امکان می دهد بدون حضور فیزیکی کارهایتان را به انجام برسانید. نئو بانک در حققیت یک بانک دیجیتال است. این بانک ها شعبه فیزیکی ندارد و به صورت آنلاین کار می کند. این خدمات برای تمامی افراد جامعه لازم و مفید است.

در این بانک افراد معمولا از طریق اپلیکیشن ها با بانک شان در ارتباط هستند. این اپلیکیشن ها تمامی خدمات لازم بانکی را در اختیار کاربران قرار می دهند تا نیازی به مراجعه حضوری نباشد. به این ترتیب باعث می شوند امور بانکی تان را بدون نیاز به حضور در بانک، وجود کارت خوان، در دست داشتن کارت فیزیکی و.. انجام دهید.

اپلیکیشن های نئو بانک قابلیت شخصی سازی هم دارند یعنی شما می توانید کارهای بانکی و امور مالی شخصی خودتان را انجام دهید.

معتبرترین نئو بانک های خارجی

بانک های زیادی در دنیا هستند که خدمات شان را به صورت دیجیتال ارائه می دهند. برخی از این بانک ها عبارتند از:

آلی (ALLY) – بانک Clydesdale و یورکشایر – بانک تجاری CBD NOW دبی – Chimebank آمریکا – دیجیتال بانک هند -بانک دیجیتالی فیدور در آلمان – first direct متعلق به شرکت مادر HSBC در انگلستان – سلام بانک بلژیک – کوهو بانک کانادا – مونسه در انگلستان

بلو بانک سامان

همان طور که گفتیم بانک ها به سمت دیجیتالی شدن می روند. بلو بانک یک خدمت دیجیتال بانکی است که در واقع استارتاپ فینتک محسوب می شود. هدف نهایی بلو بانک سامان این است که نیازهای مشتریان خود را به شکل راحت تری براورده کند.

بانک سامان و استارتاپ بلو

چند سال پیش بانک سامان و استارتاپ بلو تصمیم به همکاری گرفتند. قوانین این همکاری به شرح زیر بود:

 • بانک سامان بر روی این استارتاپ سرمایه گذاری کرده و از سهام داران عمده این نئو بانک محسوب می شود.
 • بر اساس قرارداد اولیه بلو بانک تا اخذ مجوزهای لازم تحت نظر بانک سامان فعالیت می کند.
 • سپرده های مشتریان بلو نزد بانک سامان نگه داری می شود. در واقع بر اساس قراردادهای منعقد شده بانک سامان و استارتاپ بلو با همکاری یک دیگر پیش می روند. کارت های مربط به بلو با پیش شماره های بانک سامان صادر می شود.
 • بانک سامان بستری فراهم آورده است تا بلو بانک به سیستم سراسری بانکی متصل شود.
 • پشتیبانی مشتریان بلو بانک از طریق خود این مجموعه انجام می شود.

این بانک چه مزایایی دارد؟

سیستم های بانکی سعی می کنند با ارائه خدمات اینترنتی مانند موبایل بانک و… برخی از امور را از طریق اینترنت انجام دهند. این خدمات را با نئو بانک اشتباه نگیرید. نئو بانک ها سعی می کنند همه خدمات بانکی را از طریق اپلیکیشن های موبایلی انجام دهند.

نئو بانک ها سرعت بالایی در ارائه خدمات دارند. در تمامی ۲۴ ساعت شبانه روز شما می توانید از خدمات این بانک ها استفاده نمایید.

 • فرم های کاغذی حذف شده و در مصرف کاغذ صرفه جویی می شود.
 • هزینه های رفت و آمد به منظور حضور در بانک حذف می شود.
 • سرویس های ارزش افزوده ارائه می شود.
 • هزینه های بانکی کاهش می یاید.
 • امکان کاهش کارمزدها فراهم می شود.
 • بانک ها می توانند هزینه های صرفه جویی شده در نتیجه استفاده از این بانک را در مسیر فعالیت های توسعه و رشد بانکی هزینه کنند.
 • کلیه امور بانکی با سرعت بالا انجام می شود.

نئو بانک ها از طرف جامعه جهانی به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند. پیشتر، وب سایت Finder یک نظر سنجی در این مورد انجام داد. نتایج نشان می دهد که درصد زیادی از افراد شامل بزرگسالان و نوجوانان از این بانک ها استفاده می کنند.

نئو بانک در ایران

در سال ۱۳۹۰ آئین نامه ای برای تاسیس بانک های مجازی در ایران ارائه شد. پس از شیوع بیماری کرونا، شورای عالی مبارزه با پول شویی امکانی برای راحتی کاربران فراهم آورد. بر این اساس احراز هویت می توانست به صورت مجازی انجام شود. این گام را می توان یک گام مهم به سمت ایجاد نئو بانک ها دانست زیرا یکی از مشکلات مهم در مسیر ایجاد نئو بانک ها موضوع نیاز به احراز هویت حضوری بود.

اخیرا در اردیبهشت ۱۴۰۱ بانک اقتصاد نوین با امضای همکاری با شرکت های وب، اقدام به تاسیس اولین نئو بانک واقعی ایرانی کرده اند. آن ها معتقدند که کسب و کار بانک در بانک تعریف درستی از نئو بانک نیست و برای این ادعا اقدام به تاسیس چنین نئو بانکی کرده اند.

نئوبانک واقعی جدید ایران - با همکاری بانک اقتصاد نوین و های وب - قیمت ارز لیر ترکیه صرافی رویال

از طرفی نرم افزارها و اپلیکیشن های بانکی کشور به عنوان ارائه دهندگان خدمات دیجیتالی در حال فعالیت هستند و توسعه این اپلیکیشن ها می تواند آن ها را به نئو بانک تبدیل کند.