دانلود اپلیکیشن صرافی رویال برای گرفتن ارز مسافرتی در کمترین زمان کلیک کنید.

آشنایی با انواع سامانه معاملات ارزی مرتبط با صرافی ها (سامانه نیما و سنا)

سامانه های معاملاتی ارزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران،در سال‌های متمادی بنا بر نیاز کشور و شرایط حساس موجود، اقدام به تولید انواع سامانه معاملات ارزی متعدد جهت برآوردن نیاز خرد و عمده ی حواله و اسکناس مطابق با قوانین ارزی کشور، نموده است. این در حالی است که در خرداد سال ۱۴۰۱ با توجه به افزایش ناگهانی قیمت دلار در بازار آزاد و رسیدن آن به قیمت ۳۴ هزار تومان، تصمیم بر آن گرفت که به تمامی افراد جامعه از طریق تامین شرکت های پتروشیمی، ارز را به صورت آزاد در صرافی ها به فروش برساند. تمامی افراد جامعه با داشتن کارت ملی، کارت بانکی و سیم کارت به نام خود، می‌توانند در محل صرافی حاضر شده و اقدام به خرید ارز آزاد از صرافی تحت عنوان ارز کارت ملی نمایند.

در ادامه سعی داریم که انواع سامانه معاملات ارزی و کاربرد آن ها را برای شما بطور کامل شرح دهیم.

۱. سامانه معاملات ارزی سنا

میانگین موزون سامانه سنا

بانک مرکزی در سال ۱۳۹۳ با اعلام بخش نامه ای با همکاری کانون صرافان ایرانیان اقدام به اطلاع رسانی جهت ثبت تمامی معاملات روزانه در این سامانه شد. در این اطلاعیه آمده است که کلیه صرافان مجاز موظفند کلیه معاملات روزانه خود را در این سامانه ثبت کرده تا نظارت کافی نسبت به میزان عرضه و معاملات روزانه بصورت برخط توسط بانک مرکزی صورت گیرد. این سامانه به صورت خصوصی در اختیار صرافان، به آدرس https://www.cbifs.com/sana، قرار می گیرد.

کاربرد سامانه سنا بانک مرکزی

این نرم افزار بر خط قابلیت ثبت خرید و فروش ارز، دسترسی به حساب بانکی تعریف شده شرکت تضامنی، ماژول حسابداری( بصورت اختیاری)، خزانه داری( ثبت موجودی )، تعریف میزان سود و زیان و همچنین واریز و برداشت از حساب بانکی را دارا می باشد.

میانگین موزون نرخ بازار ارز - صرافی رویال

نرخ های موجود در این سامانه به صورت میانگین وزنی در آدرس sanarate.ir (میانگین موزون سنا) قابل دسترس بود که در این لحظه این آدرس به آدرس https://fxmarketrate.cbi.ir/ (میانگین موزون نرخ بازار ارز) تغییر مسیر داده است. در سامانه میانگین موزون نرخ بازار ارز بنا به بخش نامه ارزی بانک مرکزی نسبت به حذف دلار از مبادلات روزانه، نرخ دلار را نمی توان دریافت نمود.

۲. سامانه نیما

این سامانه از نام کامل سامانه نظام یکپارچه ارزی نام گرفته است، فعالیت خود را در بهمن ماه ۱۳۹۶ بصورت آزمایشی و در تاریخ سوم اردیبهشت ۱۳۹۷ در دولت آقای روحانی به صورت رسمی افتتاح شد. هدف اصلی این سامانه، عرضه عمده ارز حاصل از صادرات و امکان بازارگردانی ارزهای تجار و بازرگانان توسط صرافی ها بود. این سامانه تنها بصورت حواله اقدام به فعالیت می کرد، چرا که دولت در آن زمان معتقد بود مردم نیاز ارزی ندارند و تنها دولت و تجار هستند که نیاز به ارز دارند. با توجه به اینکه این سامانه به صورت دستوری توسط بانک مرکزی نرخ گذاری می شد و قیمت بازار را قبول نداشت، بسیاری از تجار ترجیح می دادند ارز خود را در بازار آزاد به فروش برسانند. بانک مرکزی که از این موضوع بسیار ناخرسند بود با تصویب بسیاری از قوانین در لحظه، صادر کنندگان را مجبور به عرضه بخشی از این ارزها در این سامانه نمود.

علی رغم اینکه این سامانه به هدف اصلی خود نرسید، اما بخش قابل توجهی از نیاز ارزی کشور تامین شد. با نگاهی به معاملات موجود در این سامانه، می‌توانستیم مشاهده کنیم که بسیاری از ارزهای کم کاربرد و با محل تحویل در یک بانک بسیار نامعتبر، ماه ها در این سامانه باقی می‌ماند و درنهایت از سامانه حذف می شد.

کاربرد سامانه نیما بانک مرکزی

  • شناسایی فعالان ارزی کشور
  • تعیین واقعی نرخ ارز صادرکنندگان
  • کاهش خطا و فساد و رانت
  • ایجاد ثبات در بازار ارز با بازگشت ارز حاصل از صادرات

بازرگانان درخواست‌های غیربانکی خود را برای تأمین ارز در سامانه‌ی جامع تجارت ثبت می‌کنند سپس این درخواست به شکل خودکار به سامانه نیما می‌شود و سپس این درخواست برای صرافی‌ها قابل مشاهده می‌شود.

در ادامه فیلم های آموزشی مورد نیاز صرافان که توسط کانال اطلاع رسانی سامانه نیما ارائه شده است می پردازیم.

فیلم آموزشی نحوه خرید ارز توسط صرافی ها در سامانه نیما

فیلم آموزشی نحوه خرید ارز واردات کالا در سامانه نیما

فیلم آموزشی نحوه فروش ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما

۳. بازار متشکل ارز ایران

بازار متشل ارز ایران

این سامانه به منظور تامین نیاز ارز اسکناس کشور طراحی و پیاده سازی شد. با توجه به آنکه مدیران بانک مرکی سابق نیاز اسکناس ارزی در کشور را انکار می کردند، اما توان مدیریت ارز را نیز نداشتند و بسیاری از کارشناسان نسبت به این موضوع هشدار داده بودند. این سامانه به منظور کشف قیمت بین مبادلات ارز اسکناس بین بانک ها و صرافی ها می باشد.

کاربرد سامانه بازار متشکل ارزی ایران

  • کمک به کشف قیمت واقعی
  • ایجاد ساز و کار امن و قابل اتکا تامین ارز
  • کمک به یکسان سازی نرخ ارز

در این سامانه قیمت های بازار آزاد تاثیر گرفته از بازار دبی و سلیمانیه نقش ندارد و تنها معاملات واقعی اسکناس مبنای قیمت گذاری می باشد.

پس از سال‌ها بانک مرکزی تصمیم گرفت که ارز دلار را بصورت رسمی وارد مبادلات اسکناسی خود نماید.

بازگشت نماد دلار و یورو صادراتی به بازار متشکل

به منظور دریافت لیست کارگزاری های بازار متشکل ارزی و دریافت فرم های مربوطه می توانید از این لینک استفاده کنید.

در انتها لازم می دانم که اطلاع بدهیم، صرافی رویال با بیش از ده ال سابقه تجارت و کارگزار رسمی پتروشیمی ها و بانک ها معتبر کشور، می تواند نیازهای خرد و عمده، اسکناس و خواله مشتریان عزیز را در کمترین زمان ممکن تامین نماید، همچنین این صرافی یکی از صرافی های معتبر در تامین ارز مسافرتی بصورت برخط از طریق اپلیکیشن رسمی صزافی رویال می باشد.