دانلود اپلیکیشن صرافی رویال برای گرفتن ارز مسافرتی در کمترین زمان کلیک کنید.

موزه باستان ‌شناسی استانبول

موزه باستان شناسی ترکیه - Istanbul Archaeology Museum

موزه باستان‌شناسی استانبول شامل یک مجموعه مهم از آثار باستانی ماقبل تاریخ، یونان، رم و بیزانس است که به طرز زیبایی به نمایش گذاشته شده است و تمام این مجموعه از کاخ توپکاپی (Topkapı Palace) به این موزه منتقل شده است. این موزه و موزه هنرهای اسلامی و ترکی که در نزدیکی هم قرار دارند، در لیست جاذبه‌های موزه‌ شهر هستند و لازم است در بالای لیست مکان‌های مورد بازدید گردشگران تاریخ دوست قرار بگیرد.

این موزه در پارک گلهان (Gülhane) در جنوب کاخ توپکاپی قرار گرفته است و شامل سه ساختمان مجزاست. در حالی که ساختمان اصلی با سردر نئوکلاسیکش، جایگاه  گنجینه‌های اصلی است، در داخل حیاط نیز، موزه هنر باستانی شرقی، اشکی سارک ازرلری (Eski Sark Eserleri ) قرار گرفته و  به نمایش آثار پیش از اسلام اختصاص داده شده است که آثار هنری بابل باستان، از کارهای برجسته در این بخش هستند.

عمارت کاشی‌کاری شده موزه باستان‌شناسی

Cinili Kösk-  عمارت کاشی کاری شده در موزه باستان شناسی

سومین ساختمان مجموعه موزه، عمارت کاشی کاری فوق العاده‌ سینیلی کوشک (Cinili Kösk)  است که یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌‌های باقی مانده از دوران عثمانی در استانبول است. با توجه به زمان ساخت یعنی سال ۱۴۷۲، تاثیر هنر فارسی در معماری آن کاملا مشهود است. این موزه در اصل برای سلطان محمد فاتح به عنوان یک مکان مجلل ساخته شده بود تا سلطان بتواند بازی‌ها و مسابقات ورزشی را از آنجا تماشا کند. کارهای  سرامیکی زیبای ساختمان (به طور عمده کاشی کاری ایزنیک (İznik)  در قرن شانزده) و تزئینات سفالی قرن ۱۲ تا قرن ۱۹ به طور حیرت‌انگیزی سالم ماند.

بهترین بخش موزه

تابوت پادشاهان

تابوت پادشاهان - موزه باستان شناسی ترکیه

در میان گنجینه‌‌های اصلی موزه باستان‌‌شناسی در استانبول، یافته‌‌های باستان‌شناس عثمانی، عثمان حمدی بیگ (Osman Hamdi Bey)  است که از لبنان آورده شده است. این گنجینه‌‌های با ارزش، تابوت‌هایی هستند که او با حفاری در صیدون (Sidon) در جنوب لبنان ، از گورستان پادشاهان صیدون باستان بدست آورده است.

به طور خاص می توان به تابوت الکساندر (Alexander Sarcophagus) بزرگ اشاره کرد با آن تصویر پیچیده از نبرد سپاه مقدونی در برابر ایرانیان و تابوت عزاداران (Sarcophagus of the Mourners) با نقش هجده زن سوگوار که نمونه‌های زیبا از این هنر ارزشمند، در قرن چهارم قبل از میلاد هستند.

علاوه بر بخش صیدون، این مجموعه شامل یافته‌های سراسر امپراطوری عثمانی نیز می‌شود. از نمونه‌‌های بسیار زیبا می‌توان به تابوت‌های ساتراپ (Satrap) قرن پنج قبل از میلاد، تابوت لیسیان(Lycian)  چهارصد سال قبل از میلاد و تابوت سیدامارا(Sidamara)  متعلق به کنیا (Konya ) در قرن سوم اشاره کرد.

گالری استانبول در طول اعصار

علاقه‌مندان به تاریخ شهر استانبول مطمئن باشند که این گالری، کاری فوق‌العاده در پوشش تمام دوران انجام داده است. نمایشگاه داستان این شهر را، از افسانه پیدایش تا عصرعثمانی بیان می‌کند. راهی فوق‌العاده که اجازه می‌دهد ذهن‌تان چرخی در تاریخ این کلان شهر بزند.

اطراف موزه باستان‌شناسی

منطقه Golden Horn استانبول

بعد از بازدید از موزه وقتی را برای گردش در پارک گلهان بگذارید که زمانی باغ شاهان عثمانی بوده است. این باغ، یک قطعه آرام بخش از فضای سبز، درست در مرکز این شهر قدیمی ؛ با رزهای آراسته و باغچه‌های گل‌های لاله ، درختان سایه انداخته و مناظر زیبا از گلدن هرن(Golden Horn)  است .

ساعت کاری موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول

موزه باستان‌شناسی استانبول همه روز های هفته از ساعت ۹ تا ۱۹ جهت خدمت رسانی به گردشگران باز است.

  قیمت موزه باستان‌شناسی از جاهای دیدنی استانبول

قیمت بلیط موزه باستان‌شناسی استانبول ۲۰ لیر ترکیه است.

موقعیت موزه‌های باستان شناسی

موزه باستان‌شناسی استانبول دربخش اروپایی استانبول و در همسایگی کاخ توپکاپی و پارک گلخانه واقع شده است.موزه باستان‌شناسی استانبول در محله سلطان احمدقرار دارد، که توسط موزه‌ها و مکان های تاریخی و هتل ها احاطه شده است.

 چگونه به موزه باستانشناسی استانبول برویم؟

موزه باستانشناسی استانبول در منطقه امینونو استانبول واقع شده است و از جایی که نزدیک به کاخ توپکاپی واقع شده، دسترسی به این مکان تاریخی شگفت‌آور برای گردشگران بسیار آسان است. شما می‌توانید از انواع وسایل نقلیه عمومی از جمله مترو، اتوبوس و تراموا برای رسیدن به موزه باستان‌شناسی بهره ببرید. همپنین برای رسیدن به موزه‌ی باستان‌شناسی می‌توانید سوار تراموای کاباتاش زیتین بورنو شوید ودر ایستگاه گلخانه پیاده شوید و به آسانی به موزه‌ی باستانشناسی استانبول برسید و از لذت آشنایی با تاریخ ترکیه و جهان در استانبول بهره‌مند شوید.

آدرس موزه باستانشناسی استانبول

شماره ۳۴۱۲۲ خیابان فاتح استانبول, ترکیه نمایش نقشه موزه باستان‌شناسی استانبول

ساعت کار موزه باستان‌شناسی استانبول

موزه‌ی باستان‌شناسی استانبول همه روزه، از ساعت ۹ صبح تا ۷ عصر برای بازدید عموم باز است.